Gurbetçiler, Türkiye’deki depremzedeler için sahada

AVRUPA'da yaşayan Türklerin oluşturduğu organizasyon, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 5 kentte 10 araçla 15’i Avrupalı uzman, 115’i yerel gönüllü 130 personelle arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına devam ediyor.

AVRUPA’da yaşayan Türklerin oluşturduğu organizasyon, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 5 kentte 10 araçla 15’i Avrupalı uzman, 115’i yerel gönüllü 130 personelle arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına devam ediyor.
Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler de, depremden etkilenen bölgelere yardım kampanyası düzenleyerek topladıkları yardımlarını iletiyor. HELP Yetim İnsani Yardım Organizasyonu, yapılan acil yardım çağrılarıyla deprem bölgesindeki 5 kentte 10 araçla 15’i Avrupalı uzman, 115’i yerel gönüllü 130 personelle arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına devam ediyor. Organizasyonla deprem bölgesinde arama-kurtarma, sıcak yemek dağıtımı, hazırlanan erzak kolilerinin dağıtımı, tıbbi malzeme ve köylere çadır dağıtımı gerçekleştirildi.
HELP Yetim İnsani Yardım Organizasyonu Başkanı Cahit Ataş, depremzedeler için çeşitli alanlarda yardımlar dağıttıklarını belirterek, “Deprem olur olmaz Türkiye’deki gönüllülerimizin çağrısı üzerine ilk ekibimiz yola çıktı. İlk üç gün arama kurtarma çalışmalarına ağırlık verdik. Çok geniş bir alanı etkileyen depremde çok fazla yardım ihtiyacı olduğu için hızlı bir şekilde şehirlerde gönüllü ekiplerimizle her ilin acil ihtiyacına göre yardım planlaması yaptık. Ardından Avrupa’nın farklı bölgelerinden gelen diğer ekiplerimizle şuan 500 çadırlık bir çadır kent kurulumu için çalışmalarımız var” dedi.
‘TÜRKİYE BİZİM VATANIMIZ VE VATANIMIZA OLAN BORCUMUZU ÖDEMEYE GELDİK’
Deprem bölgelerindeki valilik ve afet kriz merkezleriyle beraber çalıştıklarını ifade eden Ataş, “Bir haftadır sahadayız. Türkiye’deki yardım kuruluşlarıyla birlikte hareket ediyoruz. Valilikler ve Afet kriz Merkezlerinin bize belirlediği alanlarda hizmet etmeye çalışıyoruz. Türkiye bizim vatanımız ve vatanımıza olan borcumuzu ödemeye geldik. İnsanımıza hizmet etmeye geldik. Bugün birlik olma günüdür. Deprem bölgesi için 3 aylık yardım planlaması yaptık. Ekiplerimiz arama kurtarma faaliyetlerinde çok fazla yaralı enkazdan çıkarılmasına yardımcı oldu. En son 138’inci saate Adıyaman’da bir en kazdan yaralı 17 yaşında bir gencin çıkarılmasına destek olduk. Diğer enkazlar da destek veriyoruz. Deprem bölgesinde çok fazla yardıma ihtiyaç var. Deprem bölgesi çok büyük ve devletimiz büyük ama bu yükü sadece devletinin sırtına yükleyemeyiz. Bugün birlik beraberlik kardeşçe birbirimize sarılma günüdür. Bu depremlerden ders çıkarmak lazım. Acil yardım çağrımız devam ediyor. Tüm gurbetçilerimizi yardım etmeye davet ediyoruz. Yapılan bağışlar Valilikler ve Afet Kriz Merkezleriyle koordinasyonunda ihtiyaca göre planlanarak yerine ulaştırılacak. Kim elinden ne geliyorsa, yapma günüdür” diye konuştu.

KAYNAK

https://www.dha.com.tr/yerel-haberler/mardin/avrupadaki-gurbetcilerden-depremzedelere-deste-2206600

Bağış Kanallarımız;

Help Yetim EU’nun online bağış sitesinden helpyetim.eu

Banka Havalesiyle IBAN: DE38 3705 0198 1935 6443 34 BIC: COLSDE33XXX

Telefon whatsapp +49178 2000901 +49 221 96 67 32 61

Paypal hesabımız http://PayPal.me/helpyetim